ارتودنسی متحرک کودکان

ارتودنسی متحرک کودکان

ارتودنسی دندان در کودکان را ارتودنسی پیشگیرانه می نامند. ارتودنسی در کودکان را می توان از سنین 6 یا  7 سالگی شروع کرد. دلیل انجام ارتودنسی در این سنین برای کودکان صرفا به دلیل عدم رشد کامل فک و دندان هاست. زیرا در صورتی که در این سنین به دندان های کودکان رسیدگی نشود، مشکلات زیادی از جمله فشردگی در دندان ها و افزایش پوسیدگی در دندان کودکان به وجود می آید برای انجام ارتودنسی دندان کودکان باید به دندانپزشک کودکان موراجعه نمایید. زیرا ارتودنسی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است.

دکتر آذرنوش به والدین توصیه می کند برای معاینه دندان کودکان خود تا قبل از سن 7 سالگی به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایند. زیرا معمولاً در کودکان دندان های دائمی در سنین 6 تا 7 سالگی در می آید و نامرتبی دندان ها در این زمان به راحتی قابل مشاهده است.

ارتودنسی های دندان

برای ایجاد دندان هایی مرتب و زیبا در کودکان، می توان از ارتودنسی ها برای نگهداری دندان ها در جای ثابت استفاده کرد. با کمک ارتودنسی ها می توان دندان ها را به جای اصلی دندان ها برگرداند. ارتودنسی انواع متفاوتی دارد. ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک از معروف ترین نوع ارتودنسی هاست. ارتودنسی ها را می توان برای مدت های طولانی مورد استفاده قرار داد. استفاده از هر یک از ارتودنسی ها برای دندان کودکان به نظر دندانپزشک کودکان و بعد از بررسی دندان های کودک بستگی دارد.

ارتودنسی متحرک کودکان

از ارتودنسی متحرک در دو گروه از کودکان استفاده می شود. اول در کودکانی که برای درمان اولیه از ارتودنسی ثابت برایشان استفاده شده است. در این گروه از کودکان بعد از برداشتن ارتودنسی ثابت و به منظور حفظ دندان ها در جای خودشان به طور موقت مورد استفاده قرار می گیرد.

در گروه بعدی کودکان از ارتودنسی متحرک به منظور نگهداری دندان ها و اصلاح جزئی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

استفاده از ارتودنسی متحرک در کودکان موجب می گردد تا بتوان به راحتی بر بهداشت دهان و دندان های کورکان نظارت داشت و مسواک زدن در این گروه از کودکان به دلیل متحرک بودن ارتودنسی و بیرون آوردن راحت آن، به راحتی انجام می شود. به همین دلیل می توان از ابتلای کودکان به بیماری های دهان و دندان پیشگیری کرد.

سن-مناسب-برای-ارتودنسی

سن مناسب برای ارتودنسی

سن مناسب برای ارزیابی و انجام ارتودنسی دندان کودکان، بین 8 تا 10 سالگی می باشد که باید توسط بهترین دندانپزشک اطفال انجام گیرد . والیدن محترم این را می دانند که رسیدگی به دندان های کودکان و مراقبت از دندان ها از کودکی فرزندشان آغاز می شود. زیرا در این سنین کودک دارای دندان های شیری و دائمی به طور همزمان است. به همین دلیل دندانپزشک کودکان باید در زمان ارتودنسی این موضوع را بررسی نمایند.

به طور طبیعی، دندان های آسیاب اول از همه در می آید. همچنین دندان های نیش نیز معمولا بعد از دندان های آسیاب در می آید. دندان ها در کودکان به دلیل بازی کردن با دندان ها مشکلات زیادی برای دندان ها مانند بهم ریختگی، جلوآمدگی و عقب رفتگی دندان ها به وجد می آید که با انجام ارتودنسی این مشکلات برطرف می شود.

دوره درمان ارتودنسی

ارتودنسی در کودکان معمولا بین یک تا پنج سال بعد از ارزیابی اولیه انجام می شود. زیرا باید میزان رشد فک و دندان درکودک بررسی شود، سپس درمان در کودک آغاز شود. درمان زود هنگام در برخی از افراد مشکلات فراوانی را به وجود می آورد از جمله این مشکلات می توان به آسیب های فیزیکی و یاعاطفی اشاره کرد. زیرا کودک احساس می کند که تفاوت زیادی به همسالان خود دارد. انجام دیر هنگام ارتودنسی نیز به بهداشن دندان و دهان کودک آسیب شایانی می رساند.

ارتودنسی زود هنگام دندان کودکان چه مزایایی دارد؟

ارتودنسی دندان در کودکان به منظور مرتب سازی و جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان انجام می شود. در صورتی که ارتودنسی زودهنگام انجام شود، کمک زیادی در هنگام رشد فک و دندان ها نموده و باعث می شود تا قوس دندان ها و وضعیت فک در کودک به طور مناسب ایجاد شود. همچنین از دیگر مزایای ارتودنسی زودهنگام این است که از مشکلات در هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن در کودک کم شده و همچنین احتمال این که دندان های نهفته دائمی بروز کند بسیار کم می باشد.

ارتودنسی های مورد استفاده برای کودکان در طی چند سال اخیر تغییرات قابل توجه نموده و برای کودکان می توان بسته به شرایط او از انواع ارتودنسی نیز استفاده نمود.

ارتودنسی-متحرک-کودکان

کاربردهای ارتودنسی متحرک در کودکان

در کودکانی که دارای دندان های نا منظم و یا کج هستند و یا بین دندان هایشان فضای خالی وجود دارد احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکان زیاد است. ارتودنسی به منظور صاف کردن و هدایت کردن دندان ها در جهت رشد صحیح دندان ها کمک می نماید. ارتودنسی باعث می شود تا کودک شما لبخندی زیبا داشته باشد.

چه عارضه های دندانی نیاز به انجام ارتودنسی دارند؟

اوربایت

اوربایت به حالتی گفته می شود  که دندان های فک بالایی بر روی دندان های فک پایین قرار گرفته باشد. برزو این نوع از عارضه های دندانی ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. از جمله این دلایل می توان به ژنتیک، عادت های اشتباه بهداشت دندان، در بیش از حد فک نیز اشره کرد. اگر این عارضه به موقع درمان نشود، باعث می شود تا کودک در آینده به بیماری های لثه، آسیب های دندانی و درد در فک دچار شود.

آندربایت

در این حالت دندان های فک پایین در مقابل دندان های فک بالا قرار می گیرد. علت بروز این عارضه، عدم رشد صحیح فک بالا و رشد بیش از حد فک پایین می باشد. همچنین دندان های از بین رفته نیز دلیل بروز آندربایت می شود.

کراس بایت

کراس بایت به عارضه ای اطلاق می شود که در آن موقعیت فک های بالا و پاییت در کودک در جای مناسب قرار نگرفته است. همچنین ممکن است که به دلیل قرار گیری دندان ها بالا در داخل دندان های پایین بروز کند. کراس بایت باعث ایجاد ناهمواری هایی در دندان ها و بروز بیماری های لثه در کودکان می شود. از جمله این بیماری ها می توان به آبسه لثه در کودکان اشاره کرد.

اپن بایت

اپن بایت به عدم قرار گیری دندان ها با ردیف مخالف دندان گفته می شود. اپن بایت بیشتر در کودکانی رخ می دهد که به دلیل مکیدن انگشت شست دست، ساختار فک و دندان هایشان تغییر نموده است. این عارضه در کودک باعث می شود تا در هنگام جویدن دچار درد در فک شود. همچنین به اختلالات گفتاری و مفصل تمپوروماندیبولار مبتلا می شود.

فاصله بین دندان های کودک

دلیل ایحاد فاصل بین دندان ها متعدد است.

بهترین دندانپزشک اطفال  می فرمایند ولی از بیشترین دلایل ایجاد فاصله بین دندان ها می توان به افتادن دندان ها و یا رشد دندان هایی که فک را پر نکرده و بیندندان ها فاصله وجود دارد. وجود این فاصله ها در دندان کودکان احتمال بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

نامرتبی دندان در ک ودکان 

زمانی که دندان ها شروع به رشد کردن نماید ولی فک به اندازه کافی جایی برای قرار دادن دندان ها نداشته باشد، شلوغی و روی هم قرارگیری دندان ها اتفاق می افتد. در این شرایط حفط بهداشت دندان ها برای کودک بسیار سخت بوده و احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکان افزایش می یابد.

ارتودنسی متحرک کودکان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

در هنگام استفاده از ارتودنسی،  ممکن است غذا، خوراکی و به طبع آن باکتری های در داخل ارتودنسی دندان باقی می ماند. به همین دلیل ممکن است تا در دندان پوسیدگی ایجاد شود. با مسواک زدن و استفاده از دهان شویه می توان احتمال این پوسیدگی ها در دندان را کاهش داد. همچنین تمامی بریس ها را با فشار آب شستشو داد تا تمامی موادی ممکن است باعث پوسیدگی دندان ها شود خارج گردد.

کودکانی که بر روی دندان هایشان ارتودنسی وجود دارد، باید از میوه و سبزیجات خام استفاده کنند. همچنین باید از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد و یا سفت و چسبنده می باشد. مواد غذایی مانند آدامس، کارامل، بادام زمینی و تکه های یخ و ذرت بو داده از جمله این مواد غذایی است.

همچنین جویدن اقلام سخت مانند مداد و ناخن می توان به بریس آسیب بزند.

در هنگام ورزش کردن و بازی از محافظ دندان استفاده شود.

روکش دندان در کودکان 

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =