انواع ارتودنسی ثابت در کودکان

انواع ارتودنسی ثابت در کودکان

ظاهر نامناسب دندان ها تاثیر زیادی بر کیفیت گفتار و جویدن غذا دارد. بهترین زمان برای ارتودنسی دندان های کودکان  سنین 8 الی 14 سالگی می باشد که در این سال ها فک کودک در حال رشد و نمو می باشد. ارتودنسی ثابت کودکان انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 ارتودنسی ثابت در کودکان
ارتودنسی ثابت در کودکان

ارتودنسی دایمون

این نوع ارتودنسی از فلز ساخته می شود که نیازی به استفاده از الاستیک ندارد. ارتودنسی دایمون ممکن است از فلز، سرامیک و یا از براکت های شفاف ساخته شود. که از گیره های مخصوصی برای نگه داشتن سیم های ارتودنسی استفاده می شود. در ارتودنسی دایمون فشار زیادی در بر دندان ها و فک ها وارد شده که در این روش ساییدگی دندان ها بسیار کم خواهد بود. ارتودنسی دایمون یک روش ارتودنسی ثابت است که در جلسات کمی انجام می گیرد.

ارتودنسی سرامیکی

در این روش بریس های سرامیکی، شفاف می باشند، لذا کمتر از ارتودنسی فلزی به چشم می آید. امروزه ارتودنسی سرامیکی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، چرا که جنبه زیبایی آن در بین مردم بسیار مطرح می باشد. علی رغم اینکه این روش بسیار مورد توجه قرار گرفته است، نیازمند مراقبت های ویژه می باشد. زیرا ارتودنسی های سرامیکی ظریف تر و شکننده تر از ارتودنسی های فلزی هستند. ارتودنسی نامرئی سرامیکی یکی از مناسب ترین ارتودنسی ها برای دندان های کودکان می باشد.

ارتودنسی نامرئی(یا پشت دندانی یا زبانی)

ارتودنسی نامرئی یک روش بسیار مناسب است که در پشت دندان ها قرار گرفته و به هیچ وجه هنگام صحبت قابل رؤیت نیست. ارتودنسی های نامرئی یا همان لینگوال در پشت دندان ها، سمت زبان قرار می گیرند که عملا نامرئی می باشند. بسیاری از کودکان از انجام ارتودنسی بخاطر نمای نامناسب آن در دهان اجتناب می کنند و احساس می کنند که شکل ارتودنسی خجالت آور است، اما امروزه ارتودنسی لینگوال به هیچ وجه از خارج دندان قابل رؤیت نمی باشد. لینگوال تقریبا همان عملکرد و تاثیرگذاری ارتودنسی های فلزی را دارد.

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی یکی از شایع ترین روش های ارتودنسی است که توسط دندانپزشک اطقال خوب در تهران انجام می گیرد و  از فلز استیل ضد زنگ ساخته می شود. می توان گفت ارتودنسی فلزی تا امروز شایع ترین روش ارتودنسی به شمار می رود. سیم فلزی باریک و کوچکی بین براکت ها وجود دارد که با فشار زیادی که به دندان ها وارد می نماید، دندان ها را در موقعیت صحیح خود قرار می دهد. کلا در ارتودنسی، بیمار این فشار وارد بر دندان های خود را بسیار کمتر از آنچه که هست احساس می نماید.

برخی از خدمات خانم دکتر آذرنوش:

روکش دندان در کودکان 

دندانپزشکی اطفال 

 

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =